top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autora#pasjoneo

Najstarsza armia świata...

Najmniejsza i najstarsza (ponad 500 lat)armia świata - Gwardia Szwajcarska nieodłącznie kojarzona z Watykanem.

Czy każdy może do niej wstąpić? Kto wg legendy zaprojektował charakterystyczne stroje? Ile bitew ta armia stoczyła? Czy to prawda, że Watykan jest najbardziej zmilitaryzowanym państwem świata? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć.

Otóż nie tak łatwo wstąpić w szeregi tej elitarnej armii no, chyba że się jest Szwajcarem, ale to też złamało, bo trzeba mieć jeszcze odpowiedni wzrost (przynajmniej 174 cm) odbyć w ojczyźnie (Szwajcari) służbę wojskową i to też mało, bo jeszcze ważny jest wiek, ale nie ten wiek, w którym się żyje, ale to ile się ma lat, czyli miedzy 19 a 35. I jeszcze jedna ważna rzecz trzeba być mężczyzną, myślicie, że to wszystko? Muszę Was rozczarować, ale nie....najlepiej pochodzić z kantonów katolickich Lucerna i Valais i być kawalerem o nienagannej opinii... jak się spełni te wszystkie warunki, to jest, jeszcze jedna ważnarzecz-trzeba być katolikiem, no i teraz można się starać o przyjęcie w szeregi armii watykańskiej.

Starać się można, bo nie ma gwarancji, że zostanie się przyjętym.

A skąd się w ogóle wziął pomysł na Szwajcarów służących bądź co bądź w obcym państwie? Nie można było stworzyć armii z włochów np? Może i można było, ale Szwajcarscy najemnicy uważani byli za wiernych i gotowych do poświęceń żołnierzy. Dodatkowo odznaczali się wysokim poziomem zdyscyplinowania, przez co europejskie dwory często zatrudniały na służbę najemników właśnie tej narodowości.

I właśnie dlatego panujący w wym czasie (1506r) papież Juliusz II sprowadził do Rzymu pierwszych 150 żołnierzy. Stali się oni zalążkiem istniejącej do dziś Gwardii Szwajcarskiej. Mieli oni służyć jako osobista ochrona Głowy Kościoła.

Z tego obowiązku wywiązali się bohatersko, broniąc papieża Klemensa VII, 6 maja 1527 r.w wojnie nazwanej "Sacco di Roma"po naszemu łupienie Rzymu a dostało się wtedy miastu okrutnie, ale to już inna opowieść. Wracając do Gwardzistów, którzy poświęcili swoje życie, aby ocalić papieża, walcząc z najeźdźcą dali czas na ucieczkę papieżowi przez łączące Watykan z Zamkiem Świętego Anioła tajne przejście Passetto di Borgo, tym samym ratując mu życie. Była to jedyna bitwa, jaką stoczyła ta armia, która w tamtym momencie przestała istnieć. Z liczącej 184 gwardzistów zginęło 147.

Na pamiątkę bohaterstwa przybocznych Papieża 6 maja uczyniono Świętem Gwardii Szwajcarskiej. Tego dnia głowa Kościoła przyjmuje Gwardzistów na prywatną audiencję, a nowi członkowie podczas parady na Dziedzińcu Św. Damazego składają uroczystą przysięgę.

Oczy przyciągają ich barwne mundury podobne do tych, w jakich w roku 1506 przybyli do Rzymu pierwsi żołnierze. Ich barwy są barwami szlacheckiej rodziny Medyceuszy, z którego rodu pochodziło kilku papieży. Istnieje legenda mówiąca, że mundury zaprojektował sam Michał Anioł Buonarroti.

Stroje gwardzistów przez lata były modyfikowane zgodnie z duchem poszczególnych epok. Obecne uniformy zostały zaprojektowane przez byłego komendanta Gwardii Szwajcarskiej w 1914 i nawiązują swoim wyglądem do pierwowzoru z XVI wieku. Gwardziści noszą swoje historyczne mundury jedynie na terenie należącym do Państwa Watykańskiego.

Dziś najmniejsza i najstarsza armia świata liczy stale około 110 gwardzistów, a co roku przyjmuje się 30 młodych adeptów... Zaraz, zaraz ktoś, kto uważnie czytał, co napisałam na początku, teraz się zaśmieje...jak to Watykan ma tak małą armię, a jest najbardziej zmilitaryzowanym państwem?.... To trochę tak z przemrożeniem oka.... nasz Jan Paweł II powiedział kiedyś, że Watykan to najbardziej zmilitaryzowane państwo świata, bo naokoło pięciuset jego obywateli, prawie dwadzieścia procent to gwardziści.

Co by nie napisać jest to wyjątkowa armia, wyjątkowa pod każdym względem, jest w służbie Ojca Świętego i Watykanu, której motto brzmi: dzielny i wierny. Dla służących w niej mężczyzn to wielki honor, ale najważniejszy jest niesamowity wymiar religijny tej armii, wymiar, który nie istnieje w żadnej innej armii świata…

.






















20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page