top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autora#pasjoneo

Napój bogów krótka historia

Była podróż w krainę zapachu dziś, podróż w krainę smaku.

Winogrona myślę, każdy zna i chyba lubi a mnie zaciekawiło od jak dawna ludzie "udomowili" winorośl.?...tego tak naprawdę nie wiadomo, a przynajmniej ja nie dokopałam się do takich wiadomości.

Prawdopodobnie ok 8 tys lat p.n.e wino było już wytwarzane na terenach obecnej Gruzji, napisałam prawdopodobnie, bo znalezione tam fragmenty dzbanów przeznaczone były z dużym prawdopodobieństwem na wino.

Jak tradycja uprawy winorośl przybyła do Italii, która my nazywamy Włochami?

z Grecji, do której dotarło prawdopodobnie z Azji, a stało się to w wtedy, jak zaczął się tworzyć zalążek Cesarstwa Rzymskiego i nowi władcy przepędzili Greków, którzy pozostawili m.in właśnie winnice, którymi troskliwie zaopiekowali się Rzymianie .

Nie muszę nadmieniać, że tamte wina raczej nie zachwyciłyby naszych podniebień, bo nie dojrzewały tak jak dzisiejsze wina i nie umiano ich klarować, i były dość ciężkie, nie w sensie, że dużo ważyły, ale były takie zawiesiste przynajmniej, tak myślę.

Rzymianie pili prawie wyłącznie wina białe wysoko alkoholowe, nie znano i sposobu jego leżakowania.

Ciekawostka jest to, że wino w Rzymie mogli pić tylko mężczyźni. Kobiety, którym udowodniono picie wina, karano chłostą, a nawet śmiercią. W naszej mentalności pocałunek kobiety i mężczyzny w usta to akt miłosny, jego geneza jest dość prozaiczna – mężczyźni wracający do domu całowali żony w usta, by się przekonać czy nie piły. I co Wy na to...?

Wino w Rzymie było jednym z wyznaczników hierarchii społecznej, synonimem luksusu i bogactwa.

Dziś ta odrobina luksusu jest dostępna dla każdego wiec za radą Arystofanesa idę skosztować napoju bogów.

„Ach podajcie mi szybko puchar wina, bym mógł napoić umysł i powiedzieć coś mądrego”

(Arystofanes, ok. 450-385 r. p.n.e.)

14 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page